Egészséges élet

“A legnagyobb hiba, amit az orvosok elkövetnek, hogy a testet anélkül próbálják meggyógyítani, hogy az elmét is gyógyítani próbálnák. Pedig az elme és a test egy, és nem szabadna külön kezelni.” (Platón)

Aranyér


Napjaink sokat emlegetett civilizációs ártalmai közé tartozik az ülõ életmód, a kevés mozgás és a rostszegény táplálkozás, amelyekhez nagyon gyakran párosul a renyhe bélmûködés, s a székrekedés. És már együtt is vannak az aranyér kialakulásának fontosabb okai.

Minden második negyven év feletti honfitársunk személyesen ismeri ezt a bajt. Az idõsebbek körében még magasabb az aranyérrel küszködõk aránya. Ez a betegség ráadásul nem csupán kellemetlen és elhanyagolva veszélyes, hanem sokak szerint szégyellni, tagadni illik. Családorvosi tapasztalataim szerint az ilyen jellegû problémák a rosszul értelmezett szemérmesség miatt túl gyakran és túl sokáig rejtve maradnak, pedig az idõben jelentkezõ betegeken mindig segíthetünk, s ezzel elkerülhetõvé válnak a késõbbi, esetleg súlyos szövõdmények.

Az aranyér lényegében a végbél körüli vénás hálózat visszérbetegsége, vénatágulata. Kialakulásában a már jelzett életmódbeli „hibák” és örökletes tényezõk egyaránt szerepet játszanak.
A tágult vénákon gyakran alakul ki gyulladás, vérzés. Az aranyeresség (nodi haemorrhoidoles) miatti vérzések skálája rendkívül széles, amely az alig észrevehetõtõl az akár transzfúziót igénylõ vérveszteségig terjedhet. Különben a minimálisnak mondható napi vérveszteség is felhalmozódhat hetek-hónapok alatt annyira, hogy vérvesztéses vérszegénység léphet fel. Ilyen esetekben már a vashiány pótlása is indokolttá válik.

Tanácsként hadd idézzem a Net-DOKTOR egyik korábbi cikkét: „Egy csepp is sok”. Ha valaki azt tapasztalja, hogy végbelébõl vér, különösen, ha friss vér távozik, feltétlenül forduljon orvoshoz. Ezt ugyanis okozhatja aranyér, vagy a bélrendszer felsõbb szakaszainak más betegsége is. Csak gondos kivizsgálással lehet egyértelmû diagnózist felállítani és a megfelelõ kezelést elkezdeni. Aranyeres panaszok esetén különösen fontos a személyes higiéniára vonatkozó elõírások következetes betartása, mert a gyulladt területeken egyéb jellegû, például gombás fertõzés is kialakulhat, ami tetézi a bajt.

Ugyancsak nélkülözhetetlen a „székletrendezés". A közismert gyógynövény alapú hashajtók hatástalansága esetén használhatunk paraffinos emulziót, gyógyvizes ivókúrával kombinálva. Ezt este végezzük, majd reggel glicerines végbélkúppal indítsuk meg a székletet. „Dolgunkat” elvégezve, langyos, szappanos vízzel mossuk meg a végbéltájékot és töröljük gondosan szárazra, ügyelve arra, hogy ne sértsük fel a nyálkahártyát. Az enyhébb aranyeres tünetek a patikákban vény nélkül kapható kenõcsökkel és kúpokkal többnyire megszüntethetõk.

Az aranyerekben keletkezõ vérrög négy-nyolc hét alatt felszívódhat, ezért nem igényel azonnali mûtéti beavatkozást, de egy kis metszéssel bármikor eltávolítható. Az aranyeres szövõdmények sorába tartoznak a végbéltájékon kialakuló sipolyok és tályogok, amelyekre figyelni kell, mert súlyos kismedencei gyulladáshoz vezethetnek. A belsõ aranyér kizáródásakor a végbélnyílás elé kicsúszott aranyeret a záróizomzat leszorítja. Ennek következtében nagy fájdalommal kísért rögösödés és elhalás léphet fel. Ez kezelést igénylõ helyzet, mert szakorvosi segítség nélkül akár rosszindulatú daganat is kialakulhat.

Ha valaki súlyosabb aranyeres panaszokkal küszködik, ne hanyagolja el magát, lépjen túl az öngyógyító próbálkozásokon és kérjen háziorvosától beutalót a végbél problémákra szakosodott proktológus szakemberhez. A betegség állapotától függõen többféle megoldás kerülhet szóba. Elõfordulhat, hogy gumigyûrûs elszorítással kiirthatók a tágult vénák, de lehetõségként kínálkozik a fagyasztás, a lézeres kiirtás és az infravörös kezelés is. Csak az igazán súlyos, többnyire az elhanyagolt esetekben válik szükségessé komolyabb mûtéti beavatkozás.

Gyakorlatomból tudom, a betegek egy része nehezen szánja el magát, hogy bizonyos „kényes” bajairól szóljon orvosának. Megértem! Mégis azt kérem, soha ne hallgassák el egészségügyi problémáikat, mert számos esetben a sikeres gyógyítás egyik legfontosabb feltétele az orvosok rendelkezésére álló idõ.

dr.Szendei Katalin
belgyógyász, családorvos

Forrás: Net-DOKTOR (2002-01-20)

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 3
Heti: 4
Havi: 23
Össz.: 55 101

Látogatottság növelés
Oldal: Aranyér
Egészséges élet - © 2008 - 2024 - betegseglexikon.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »