Egészséges élet

“A legnagyobb hiba, amit az orvosok elkövetnek, hogy a testet anélkül próbálják meggyógyítani, hogy az elmét is gyógyítani próbálnák. Pedig az elme és a test egy, és nem szabadna külön kezelni.” (Platón)

Amit a stresszrõl tudni illik…

A stressz olyan állapot, melynek során a szervezet kész azonnal fokozottan cselekedni, menekülni vagy harcolni. Mindenkinek ismerõs az az érzés, amikor  "görcsbe rándul" a gyomra, ha például vizsgázik, vagy sok ember elõtt szerepel. A hosszú ideig fennálló tartós stressz azonban elõbb-utóbb benyújtja a számlát.

STRESSZ, ALVÁSZAVAR

Az említett állapot az úgynevezett alarmreakció, amikor a szervezet riasztó mechanizmusai életbe lépnek, bekapcsolnak. A vegetatív idegrendszer izgalma miatt készenléti helyzetbe kerülünk, a pupilla kitágul, gyorsabban ver a szív, a vérnyomás emelkedik, az agy és az izmok fokozott vérellátásban részesülnek.
Szervezetünk eleinte "szuper" képességeket mutat, sok olyan dologra is képesek vagyunk, amire nyugodt állapotban soha. Ha azonban a stresszt okozó hatás tartósan fennáll, a teljesítményünk csökkeni kezd, mert felhasználtuk a könnyedén mozgósított tartalékokat. Idõvel akár teljes kimerülés is bekövetkezhet.
Az úgynevezett pszichoszomatikus szemlélet szerint a testi és a lelki eredetû tényezõk egyaránt szerepet játszanak a betegségek kialakulásában. Jónéhány testi betegséggel kapcsolatosan egyértelmûen fokozott jelentõséget tulajdonítunk bizonyos lelki tényezõknek. Például a gyomor- és nyombélfekélyek nagy hányadával, a szív- és érrendszeri, az asztmás, az allergiás, általában a bõrbetegségekkel, sõt, a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatban is egyre elterjedtebb ez a nézet.
A pszichiátriában használt diagnosztikai rendszer alapján önálló betegségként tartjuk számon a stresszre adott reakciókat. Ezekben kifejezetten veszélyt jelentõ tényezõ lelhetõ fel okként (például katasztrófák, balesetek), és a tünetek igen változatosak. A heveny stressz-reakciók esetében a kezdeti bénultsághoz hasonló érzést szorongás és/vagy depresszió kísérheti. Elkülönítjük viszont ezeket az elváltozásokat azoktól a reakcióktól, melyek a veszélyhelyzetet jóval késõbb - esetleg hónapok múlva - követik. Az utóbbira jellemzõ tünetek például a trauma gyakori újraélése (esetleg rémálmok során), vagy éppen az eseményre emlékeztetõ dolgok elkerülése, alvászavar jelentkezése, fokozott félelmi reakciók
Gyakoribb azonban, hogy életünk olyan apró-cseprõ stresszekkel van teli, amit szinte észre sem veszünk. Ha hosszú évekig fennállnak ezek a kisebb-nagyobb stresszt okozó tényezõk, a "reakció" szintén nem marad el, gyakran alvászavar formájában jelentkezik. Ilyenkor az érintett például erõs szívdobogást érez, nyugtalanul forgolódik, gyakran felriad, s úgy érzi, hogy csöppet sem álmos, csak nagyon kimerült. Bizony, a szervezet ilyenkor van "stresszben", készenlétben, nem engedi a pihenést, agyunk még az ágyban is "zakatol". A stressz azonban változatos, olykor igen nyugtalanító tüneteket produkál. Nem ritka, hogy a beteg úgy véli, a szívével vagy a vérnyomásával van baj, a szorongás pedig ettõl a gondolattól még inkább fokozódhat. Gyakran egy alapos kivizsgálás is megnyugtató, hónapokra elmúlnak a tünetek a negatív lelet láttán. Mégis el kell gondolkodni azon, mit változtassunk életünk mindennapjain, hogy elkerüljük az elõbb-utóbb akár valós betegséghez vezetõ stressz helyzeteket. Nincs könnyû dolgunk, hiszen kinek nincsenek gondjai, problémái? Van azonban pár lehetõség, hogy segítsünk magunkon.
Sokat javíthat a helyzeten a rendszeresen végzett testmozgás. Kulcsfogalom a rendszeresség, akár a napi étkezést, alvást vagy bármiféle magunk ápolására fordított idõt tekintünk. Figyeljük meg, próbájuk ki csupán egy hétig, mennyire megváltozhat napjaink minõsége, ha a nap folyamán bármikor, akár egy negyedórát engedünk magunknak, hogy átgondolhassuk az elmúlt 24 óra történéseit, az ezekre adott érzelmi reakcióinkat.
Hasznos a relaxáció is, fõként akkor, ha nem alvás helyett alkalmazzuk hosszabb távon. Az altatók, nyugtatók szedése ne váljon szokásunkká, idõnként azonban mégis szükség lehet rájuk.

Részesítsük elõnyben a természetes alapanyagokból készült termékeket, hatásuk kíméletesebb, természetesebb alvásritmust biztosítanak, és függõség sem fog kialakulni tõlük.
Gyakran nem tudunk ugyan életünk problémáin változtatni, de a saját hozzáállásunkon igen!


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 3
Heti: 5
Havi: 24
Össz.: 55 102

Látogatottság növelés
Oldal: A stressz
Egészséges élet - © 2008 - 2024 - betegseglexikon.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »